Naponta egy alma, a doktort távol tartja.... Számtalan cikk igazolja az állítás helyességét, ennek ellenére vannak fenntartásaim az almával kapcsolatban. Van olyan alma, amitől nekem egész egyszerűen végigfut a hideg a hátamon. De komolyan. Tél végén már nem és a nyári almáktól sincs semmi bajom. De az őszi almákat kerülöm, csak süteményben tudom megenni őket.
Brüsszelben
Jonagold-ot,
Goldent,
Pink Lady-t és
Granny Smith-t, azaz harsogó zöld almát lehet leggyakrabban venni. A piacon van
Red Délicious is, igazi mesebeli piros alma, ami leginkább a mi Starking-unkra hasonlít. Sütéshez a
Braeburn-t ajánlják, ennek vastag héja, az íze viszont pont olyan, mint annak a nyári almának, amit a nagymamám vett annak idején a piacon.
Anyukám velem ellentétben simán megeszik napi 1 kg almát. Amikor kicsik voltunk, ősszel megvettünk egy mázsa almát, szépen egyenként becsomagoltuk újságpapírba és azt ettük, amíg nem jött az első cseresznye.
Ha jól emlékszem, főleg Jonatán volt, de a kedvemért volt benne Starking és akadt
Húsvéti rozmaring is.
Apukám a Kertészeti Kutatóban dolgozott egy darabig (itt forgatták
A tanú emlékezetes
"magyar narancs"-os jelenetét) és gyakran hozott különleges almákat kóstolni.
Cox narancs renet,
Téli arany parmen,
Batul, Parker pepin vagy másnéven bőralma, cigányalma-mind nagyon finomak voltak. Amikor újra megjelentek ezek a fajták, azonnal vettünk pár fát Ezek jó pár éve termőre fordultak, úgyhogy most nincs gond az alma ellátással. És csomagolás nélkül is elállnak, igaz, ebben a szobában nincs fűtés....
Ha már alma, akkor almás krémes. Nem túl édes, sok benne a krém, húsvétra is tökéletes. Alma "mentésre"meg különösen. A romlani kezdő almát megpárolom, (sokszor beteszem a fagyasztóba, ha nincs időm sütni) és már csak tészta kell meg krém hozzá.
Hozzávalók:
A tésztához
20 dkg vaj
60 dkg liszt
20 dkg kristálycukor
1 csomag sütőpor
2 csomag vaníliás cukor
2 tojás
1 dl tej
A vajat habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tejet, a tojásokat, a vaníliás cukrokat, végül a sütőporral elkevert lisztet. (ha nem állna össze, még egy kis tejet öntsünk hozzá.
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tésztát 3 részre osztjuk és vékonyra nyújtjuk. Sütőlapon vagy tepsi hátán sütjük meg a lapokat. (a tepsi a sütőhöz mellékelt tepsi). Hamar megsül, figyelni kell.
A vaníliakrémhez
2 cs vaníliás pudingpor
8 dl tej
2 dl tejszín
20 dkg kristálycukor
20 dkg vaj (vékony szeletekre vágva)
4 dkg porcukor
A kristálycukrot elkeverjük 6 dl tejben és felforraljuk (takaréklángon, hogy ne égjen le). Közben a pudingporokat elkeverjük a maradék két dl tejben és a forró cukros tejhez adagoljuk folyamatos keverés közben. Sűrűre befőzzük, majd levesszük a tűzről. Ezután a szeletekre vágott vajat kis adagokban a forró pudinghoz keverjük. A pudingos krémet teljesen lehűtjük.
A tejszínből és a porcukorból kemény habot verünk és óvatosan a kíhűlt krémbe forgatjuk.
Az almatöltelékhez:
1, 5 kg alma
10 deka kristálycukor (ha édes az alma, nem kell bele cukor)
1 kiskanál fahéj
5 dkg mazsola
Az almát meghámozom, nagy lyukú reszelőn lereszelem. Megszórom fahéjjal, belekeverem a mazsolát és addig párolom takaréklángon, amíg el nem fő a leve és megpuhul.
Összeállítás:
A legalsó lapra kenjük az almatölteléket, rátesszük a középső lapot. Erre jön a vaníliás krém, végül a legfelső lap. Porcukorral megszórjuk, egy napig állni hagyjuk. Kockákra vágjuk. Hűtőben tároljuk.